Рейтинг чи маніпуляція?

Дата: 16 листопада 2020 о 11:51, Оновлено 17 листопада 2020 о 06:09

Нещодавно Інформаційним освітнім ресурсом Osvita.ua складено й опубліковано рейтинг за результатами складання тестів ЗНО-2020 випускниками закладів освіти України.

Згідно з цим рейтингом, у Львівській області перше місце (з середнім балом 163,5) посів Дрогобицький ліцей, а четверте (з середнім балом 165,6) - Ліцей імені Богдана Лепкого.
А ще в одному рейтингу, який опублікувала комп’ютерна фірма DOU,  можемо побачити такі результати:
-    Дрогобицький ліцей – 164,65 балів – 184 місце в Україні
-    Ліцей імені Богдана Лепкого – 166,09 балів - 120 місце в Україні.
З наведеного випливає, що випускники Ліцею імені Богдана Лепкого склали ЗНО з вищими результатами і, звичайно, мають переваги при вступі у заклади вищої освіти, де іноді навіть десяті й соті бала важать. Вважаю, що саме середній бал є найбільш об’єктивним при обрахуванні рейтингів навчальних закладів за підсумками оцінювання випускників під час ЗНО. Усі інші формули й підходи до розрахунків результатів не можуть бути об’єктивними і їх не потрібно видумувати, бо це вже більше схоже на маніпуляції.
Вищі результати за підсумками складання ЗНО випускниками нашого ліцею є цілком підставними, бо й за підсумками навчання наші випускники продемонстрували вищий рівень навченості:
-    з 64ох випускників нашого ліцею 10 нагороджено золотою медаллю,  3 - срібною, що становить 20,3% від усіх випускників.
-    у Дрогобицькому ліцеї з 142 випускників медалями нагороджені 9 чоловік (6,3%)
Наведу ще найвищі результати ЗНО-2020 ( від 160 до 200 балів) у відсотковому відношенні до всіх випускників, які складали тест з цих предметів:
Предмет                                  Ліцей імені Богдана Лепкого    Дрогобицький ліцей
Українська мова і література          80,95                                           80,28
Біологія                                             88,89                                           78,57
Хімія                                                 100                                               54,54
Фізика                                               100                                               57,15
Математика                                     67,57                                            58,44
Англійська мова                              68,08                                            57,42

Не буду об’єктивним, якщо не зауважу, що наші випускники дещо поступилися результатами з географії та історії України, але це ніяк не могло вплинути на загальний рейтинг.
Із вищенаведеного випливає, що оцінювати якість роботи педагогічних колективів і рівень навченості випускників, виходячи з такого рейтингу, як рейтинг ресурсу Osvita.ua , не можна. Та й чи варто публікувати такі рейтинги? Навіть похвалитися місцем у такому рейтингу не можна. Бо це буде схоже на ситуацію з байки Л.Глібова «Синиця»:
Синиця славу розпустила,
Що хоче море запалить,
Що море, буцімто, згорить,-
Така, бач, є у неї сила….

Море, звичайно, Синиця не запалила, а «з сорому сховалася кудись…»
Добре, що мала хоч якусь крихту сорому!

І.Лепкий,
директор Ліцею ім.Б.Лепкого,